Üle Rambi | EESTI NOORSOOTEATER

Üle Rambi

Hooajal 2019/2020 toimus Eesti Draamateatri ja NUKU teatri koostöös teatrihuvilistele noortele suunatud Üle Rambi laboratoorium.

Noorte kriitikalaboratooriumisse oodati gümnasiste, kellele meeldib teatris käia, teatri üle arutleda ja oma mõtteid kirjasõnas väljendada. Laboratooriumis anti ülevaate etenduse analüüsi ja arvustuse kirjutamise põhitõdedest. Laboratooriumis osalejad vaatasid Eesti Draamateatri ja NUKU teatri lavastusi, analüüsisid neid isekeskis ning koos teatrikriitikute ja -praktikutega. 

Igal kohtumisel võeti vaatluse alla üks lavastus, mida kõik laboratooriumis osalejad eelneva kuu jooksul vaatamas käisid, ja arutati, kuidas nähtu mõjus ja mismoodi seda analüüsida. Vaadeldi teatrit eri tahkudest – hooaja jooksul tutvustati psühholoogilise teatri, visuaal- ja nukuteatri, poliitilise teatri, dokumentaalteatri ning füüsilise teatri olemust ja analüüsivahendeid. Oma nägemust teatrist ja kriitikast tutvustasid nii näitlejad ja lavastajad kui ka kriitikud.

Igalt osalejalt oodati aasta jooksul kaht arvustust.

Ühiselt külastati Eesti Draamateatri lavastusi “Rahvavaenlane” (autor Henrik Ibsen, lavastaja Kertu Moppel), “Ivanov” (autor Anton Tšehhov, lavastaja Uku Uusberg), “Võrk” (autor Lee Hall, lavastaja Hendrik Toompere jr) ning NUKU teatri lavastusi “Noored hinged” (autor A. H. Tammsaare, lavastaja Mirko Rajas) ja “Tõrksa taltsutus” (autor William Shakespeare, lavastaja Merja Pöyhönen).

Üle Rambi laboratooriumit viisid läbi Kairi Kruus (Eesti Draamateatri kirjandustoa toimetaja), Marie Pullerits (NUKU teatri turundusjuht, tantsukunstnik ja teatrikriitik), Priit Põldma (NUKU teatri dramaturg). Külalistena kohtusid noortega teatrikriitikud Madli Pesti ja Lea Tormis, lavastajad Kertu Moppel, Leino Rei ja Mirko Rajas jt.