HARIDUSPROGRAMMID LASTEAEDADELE | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

HARIDUSPROGRAMMID LASTEAEDADELE

jaga
Väikelapsele, Koolieelikule|Muuseum
 
„Punamütsike” nii ja teisiti / mäng

Kes ei teaks tuntud muinasjuttu Punamütsikesest, vanaemast ja kurjast hundist? Milline oleks lugu teatrilaval ilma kurja hundita? Muuseumimängu käigus mängitakse läbi kaks versiooni „Punamütsikesest”, tutvustades selle kaudu väikelastele Nukuteatri ajalugu, näitemängu erinevaid tahke ja loojutustamist.

Muuseumimäng põhineb 1973. aastal Nukuteatris esietendunud populaarse muinasjutu uuel töötlusel, mille autoriteks olid Rein Agur ning Mati Unt. Tegemist on Nukuteatri ajaloos märgilise lavastusega, kuna sellest sai alguse Nukuteatri uuenemisprotsess. „Punamütsikese” mängureeglid erinesid tavapärasest. Lugu mängiti ühe etenduse jooksul läbi kaht eri moodi. Algul esitati lugu tavapäratult, ilma kurja hundita. Tulemuseks oli lugu, kus õieti midagi ei juhtunud. Lavastuse teises pooles toodi mängu ka kuri hunt, kes aga ei äratanud hirmu, vaid mõjus oma plekist hambaproteesidega pigem naljakana.

Muuseumimängu käigus tutvutakse erinevate nukuteatri mänguviisidega ning antakse lastele võimalus ise näitemängus osaleda. Mängulise muuseumitunni jooksul õpib laps teistega arvestama, samuti areneb tema kõnest arusaamise ja kuulamise oskus. Võlusalmi ja laulusõnade kordamine arendab lapse sõnavara ja hääldusoskust.

Vanus: väikelaps, koolieelik
Kestus: 1 h

Nukuliigid / ekskursioon

Erinevaid nukuliike tutvustaval tegevuslikul ekskursioonil saab proovida, kuidas panna liikuma lauanukk, varrasnukk, käpiknukk ning marionett. Ekskursiooni käigus tutvutakse ka Ajamasinaga, õpitakse tundma mitmeid teatriameteid ning kõnnitakse 7-meetrise nuku pea kohal.

Vanus: koolieelik, koolilaps, noor, täiskasvanu
Kestus: 1 h

Nukuteater muinasjutus / mäng

Mida teha selleks, et elu oleks justkui muinasjutt? Nukuteatri mänguvahendeid kasutades saab siseneda salapärasesse muinasjutumaailma, kus lennatakse seitsme maa ja mere taha ning kohtutakse muinasjututegelastega. Mängus on kasutusel kuus võlukohvrit, mille abil luuakse ise muinasjutt, kehastutakse muinasjututegelaste varjudeks ning seejärel väikesteks „Luikede järve” baleriinideks. Võlukohvrites on peidus ka muinasjutu „Tuhkatriinu” kristallking ning „Aladini imelambi” lendav vaip, millega saab sõita teatrimaagiaga kaetud uhke söögilaua taha.

Logopeediga koostöös valminud mäng arendab lapse kõnet, loovust ning käelisi oskusi. Kohtudes muuseumis olevate teatrinukkudega ja kuulates nendega seotud muinasjutte, areneb lapse tähelepanu, kõnest arusaamine ja kuulamisoskus. Muinasjututegelaste uurimine, kirjeldamine ning võlusõnade kordamine mitmekesistab lapse sõnavara ning hääldusoskust.

Vanus: koolieelik
Kestus: 1 h

Pulganukk / töötuba

Töötoas tutvutakse mitmete erinevate nukuliikidega, mille järel valmivad teatraalsed pulganukud. Broneerides on võimalik valida tegelasteks printsid ja printsessid või klounid. Pärast nuku valmimist saab iga sündinud tegelane esimest korda teatrilavale astuda.

Vanus: väikelaps, koolieelik, koolilaps

Kestus: 45 min

Kohtumised näitlejate ja nukkudega / töötuba

Nukuteatrimuuseumis saab kohtuda Eesti Noorsooteatri näitlejate ja nende nukurollidega. Kohtumisel avanevad mitmed teatrielu saladused – näitleja tutvustab nii oma eesriidetagust kui ka lavapealset tööd ning näitab nukke, kellega ta lavastustes on mänginud. Kuulda saab iga nuku sünniloost, eripäradest, iseloomust ja lavateest. Kohtumist viib läbi üks näitleja koos oma nukkudega. Kohtumise lõpus saavad osalejad esitada näitlejale küsimusi.

Vanus: koolieelik, koolilaps, noor, täiskasvanu
Kestus: 40 min