Anti Kobin ja Taavi Tõnisson lavastavad "La Traviata" | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Anti Kobin ja Taavi Tõnisson lavastavad "La Traviata"

jaga
24. Juuni 2021 | 13:35

Anti Kobin ja Taavi Tõnisson toovad 29. juunil ERMis lavale oma tõlgenduse Giuseppe Verdi ühest populaarseimast ooperist "La Traviata", mis on osa Tartu linna päeval toimuvast festivalist „Ooperisümbioos 5“. Nelja teatri dramaturgid ja lavastajad pakuvad Tartu publikule oma 45-minutilise nägemuse neljast maailmakuulsast ooperist.

Taavi Tõnisson avab pika ettevalmistusprotsessi tagamaid: „See on olnud vette hüppamine täiesti tundmatus kohas, sest mida tean mina ooperist. Kuid just võimalus midagi uut õppida ja kogeda ning meile antud vabad käed panid selle eskiislavastuse loomisele jah-sõna ütlema. Lavastuses saavad kokku vanad sõbrad ja uued tuttavad teistest teatritest ning meil on plaanis mängida, hullata ja huligaanitseda, võimalikult vähe seletada – peamiseks ülesandeks seadsime enesele leida ooperist üles inimlikud ja sisulised teemad, märgilised sündmused ja hetked.“ Vähetähtis ei olnud tema sõnul ka fakt, et lavastus toob ta 29. juunil tagasi sünnilinna Tartusse ning muidugi „La Traviata“ imeilus muusika.

Giuseppe Verdi kirjutas romaanil „Kameeliadaam“ põhineva ooperi „La Traviata“ 19. sajandil. Omas ajas oli teos revolutsiooniline nii teemakäsitluse kui muusikalise ülesehituse poolest. Omas ajas oli teos isegi revolutsiooniline, et autoril tuli loo tegevuse toimumise aega muuta, et publik selle vastu võtaks. Kes see ikka soovib liiga lähedalt peeglisse vaadata…?

Teemad, millest ooper räägib on aktuaalsed ka täna – individualismi ajastul oleme paradoksaalselt ülisõltuvad avalikust kuvandist ja teiste arvamusest, sotsiaalmeedial on võime meid pjedestaalile asetada, aga ka põrmu paisata. Kas elus uue lehekülje pööramine on üldse võimalik? Kas moraalitust keskkonnast saab võrsuda midagi puhast ja imeilusat? Kui „paber“ on juba määritud, kas saab seda veel uuesti puhtaks?

LavastusAnti Kobin (Eesti Noorsooteater) & Taavi Tõnisson (Eesti Noorsooteater)

Osades: sopran Elena Bražnik, tenor Mehis Tiits (Rahvusooper Estonia) ning Ingrid Isotamm (Karlova Teater), Anti Kobin (Eesti Noorsooteater) ja Taavi Tõnisson (Eesti Noorsooteater).

Pianist – Riina Pikani (Rahvusooper Estonia)
Kunstnik – Annika Aedma (Eesti Noorsooteater)
Valgus ja heli, tehniline tugi – Erik Pello (Eesti Noorsooteater)

Taavi Tõnissoni ja Anti Kobini „La Traviata“ etendub selles maailmas ainult 29. juunil, ainult Tartus ja ainult kaks korda – kell 14.00 ja kell 18.00 Eesti Rahva Muuseumis teatrisaalis (B-sissepääs).

Sissepääs tasuta.

„Hea meel on kinnitada, et vaatamata teatrite jaoks keerulisele olukorrale saavad festivali viienda sünnipäeva tähistamiseks esialgu planeeritust aasta võrra hiljem esietenduda „Carmen“ (dramaturg Andri Luup, lavastaja Maria Peterson, Theatrum), „Rinaldo“ (dramaturgid-lavastajad Urmas Lennuk ja Robin Täpp, Rakvere Teater), „Onegin“ (dramaturg Ott Kilusk, lavastaja Kaili Viidas, Endla Teater) ning „La Traviata“ (dramaturgid-lavastajad Taavi Tõnisson ja Anti Kobin, Eesti Noorsooteater),” ütles Tartu linna päeva kunstiline juht Reigo Tamm.

Ooperisümbioos on Tartu linna päev 2016 raames loodud muusikaline termin – ooperisolistide jt klassikalise muusika viljelejate ning mitteooperilauljast interpreetide ühine kontsert või etteaste, mille käigus laenatakse üksteisele repertuaari ehk lahkutakse mugavustsoonist ja ehmatatakse varasemat kuulamiskogemust. Kontserdi jooksul ei suhtuta surmtõsiselt ega ülearu pühalikult ei ilma, inimestesse ega endasse. Võimalik publik hõlmab nii žanripuritaane kui veendunud ooperisõpru, kindlasti ka ooperi suhtes seisukohatuid.

Tartu linna päev ehk Ooperisümbioosi festival tähistab kuuendat suve andekate Eesti interpreetide suurt kontsentratsiooni ning erinevaid muusikastiile tasuta kontsertide ja ettevõtmistega ning julgustab klassikalise muusika ja ooperiga enam sinasõprust sõlmima. Seekord jaotub Tartu linna päeva programm kahele kuupäevale ehk kuuenädalase vahega kahele teisipäevale. 29. juunile jäävad mõnevõrra väiksema publikuarvuga üritused. 10. augustile on aga nihutatud autorite raamatulaat ja Ooperisümbioosi festivali viiendaks sünnipäevaks Tiit Kikase ja Jaagup Kreemi poolt Tartule ning tartlastele kirjutatud romantilise lühiooperi „Ööbik ja üliõpilane“ maailma esiettekanne.

Lisateave:
Reigo Tamm
Tartu linna päeva kunstiline juht
5558 3254
Kogu programm ja registreerumine: tartulinnapaev.ee

Veel uudiseid