Näitus „Urmas Alender. Nukuteatri näitleja” | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Näitus „Urmas Alender. Nukuteatri näitleja”

jaga
15. November 2020 | 15:33

Nukuteatrimuuseumi võlvkeldri avatakse 2. detsembril 2020 näitus „Urmas Alender. Nukuteatri näitleja”, mis visualiseerib näitleja teekonda ühes teatris – teatrisse tööle asumised, proovid, etendused ja töölt lahkumised.

Armastatud laulja ja paljude tuntud laulude autori Urmas Alenderi (1953–1994) Nukuteatris töötamise aeg jaguneb koos väikese pausiga kahte perioodi, millesse kuulus 11 esietendust ning veel rohkem erinevaid rolle sirmi ees ja taga – koerake, kingsepp, taat, ahjuhark, Härra Isa, teine vahisoldat, Kalev Kikas jt. Samas võib rollide nimistust leida ka mitmed laulusolisti osatäitmisi, muusikalisi kujundusi ja lauluviiside autorlust.

Näitusel on välja toodud Nukuteatri lavastuste fotod koos neid puudutavate väljavõtetega Alenderi isiklikust kalendermärkmikust. Võlvkeldris kõlab Alenderi enda poolt salvestatud luuletus „Rahu”, mis oli osa Nukuteatris lavale jõudnud luulekavast „Vaikusse, valgusse, puhtusse minna” (1980). Luulekava lavastaja, luuletuste ja viiside autor oli Urmas Alender ise. 

Kuraatorid: Gerli Mägi ja Iti Niinemets

Graafiline disain: Helmi-Elfriede Arrak

Töögrupp: Andres Josing, Maarja Kalmet, Revo Koplus, Kati Kuusemets, Laura Linna, Liisa Luhakivi, Mihkel Niinemets, Ahto Paju, Marie Pullerits, Anni Rajas, Indrek Rammus, Peep Ehasalu.

Täname: Yoko Alender, Teatri- ja Muusikamuuseum, Helle Laas, Heino Seljamaa,  Riho Tammert, Are Uder.

Fotodel: Urmas Alender monolavastuses „Naeris naeris”, 1984. Teatri- ja Muusikamuuseum

Veel uudiseid