Rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm” | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm”

jaga

Tallinna vanalinnas asuv Nukuteatrimuuseum on koduks üle kaheksasajale teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud. Esmakordselt jõuab Nukuteatrimuuseum alates 2023. aasta märtsikuust rändnäitusega paikadesse üle Eesti. Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ja pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust mängida ise teatrinukkudega ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.

Nukuteatrikunst ehk elutu eseme animeerimine on aastatuhandeid vana traditsioon ja olnud peamiselt täiskasvanute pärusmaaks. Lasteteatrina on nukuteater tuntust kogunud alles viimase aastasaja vältel. Enamasti on teatrinukul laval teistsugused etendamise võimalused kui inimesel: teatrinukk võib ületada inimese kehalisusest tulenevaid piire ning on võimeline tegema asju, mida inimene ei saa: lennata, muutuda elusast elutuks ja tagasi elusaks, hetkega kaduda jne.

Teatrinukkude elu algab nukumeistrite juurest. Nukumeistrid valmistavad nukke käsitsi, kunstniku kavandi järgi. Lõplikult ärkab nukk ellu tänu näitlejale. Selle protsessi ilmestamiseks on näitusel välja toodud kavandeid läbi seitsmekümne aasta, samuti saab proovida ise teatrinuku kavandamist ning eksponeeritud on ühe nuku valmistamiseks vajalikud töövahendid. Lisaks saab igaüks ise proovida nukunäitleja ametit ja nukud ellu äratada.

Sarnaselt Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonile tutvustab ka rändnäitus kõige enam levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ja marionette –, mida esindavad näited Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud rändnäituse jaoks Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukke seitsmest erinevast kümnendist ning nukuvalik peegeldab teatri endisi ning praegusi kunstilisi juhte ja peakunstnikke.

Näituse kuraator on Gerli Mägi, projektijuht Iti Niinemets, näituse kujundus ja teostus Loovagentuur PULT, toimetaja Helena Läks, brošüüri kujundus Helmi-Elfriede Arrak, tõlked Liisa Luhakivi ja Rukkilille Tõlkebüroo, nukkude koopiad valmistasid Andres Josing, Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid, Urmas Soosalu; nukkude graafilised joonistused Laura Linna. 

RÄNDNÄITUSE AJAKAVA (täieneb):

Põlva Kultuurikeskus: 9. märts – 5. aprill
Valga Muuseum: 6. aprill – 11. juuni
Palmse mõis: 28. juuni – 5. september
Pärnu Muuseum: 28. september – 7. jaanuar 2024
Tartu Laulupeomuuseum: 10. jaanuar 2024 – 28. märts 2024

Meediakajastus

Materjalid ja lisategevused