7×10. Teater Laia tänava nurgal | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

7×10. Teater Laia tänava nurgal

jaga
01. Märts 2022 | 19:34

Nukuteatrimuuseumis avatakse 20. märtsil uus püsinäituse osa, mis on pühendatud Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) 70. juubelile. Eesti Vabariiklik Nukuteater asutati 70 aastat tagasi – aastal 1952, mil Eestis puudus lastele spetsialiseeruv teater ning kasvas nõudlus lastelavastuste järele. Näitus jutustab loo Nukuteatri 70 tegutsemisaastast Tallinnas Laia tänava nurgal, eksponeerides noppeid selle teatri ajaloost 1950. aastatest kuni 2010. aastate lõpuni. 

Seitse kümnendit on teatri nägu ja olemust pidevalt kujundanud ja arendanud. Suuremate teemadena on näitusel esile tõstetud aastakümneid kestnud ruumipuudus ja teatrimaja laienemine, nukunäitlejate järelkasvu probleem, eesti dramaturgia puudus, avatud mängulaadi kasutuselevõtmine, mõttesügavuse poole püüdlemine, publikumenu otsing, täiskasvanutele suunatud nukulavastused ning areng visuaalteatri suunas.

Eksponeeritud on tekstiraamatud, noodid, kavandid, helisalvestused ning suur hulk väljavõtteid fotoarhiividest. Nendest ajaloomaterjalidest on inspireeritud ka näituse kujundus, kust leiab viiteid kümnenditele omastele plakatikujundustele, teatrinukkude hoiukastidele ning varjuteatrit iseloomustavatele siluettidele. Pisematele külastajatele on Nukuteatri minevikku esitletud temaatiliste mängudega iga kümnendi kohta.

Näitus paikneb 2015. aasta arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud Tallinna vanima teatrihoone alusmüüride orvades ja soppides. ​​Võlvkeldris on eksponeeritud teatrimaja lugu ning haruldased kaadrid Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist, milles näeme teatrimaja ning selle inimesi 1980. aastatel. Lisaks laieneb teatri 70. juubelile pühendatud näitus Nukuteatrimuuseumi teistesse püsinäituse ruumidesse, mille peamine eesmärk on tutvustada muuseumi teatrinukukogu.

Kuraatorid: Gerli Mägi, Iti Niinemets, Kati Kuusemets

Näitusearhitektuur ja tehniline teostus Valge Kuup Studio, Päär-Joonap Keedus

Näituse graafiline disainer: Else Lagerspetz

Näituse toimetaja: Kati Kuusemets

Tõlkijad: Liisa Luhakivi, Rukkilille tõlkebüroo

Trükise kujundaja: Helmi-Elfriede Arrak

Täname: Eesti Noorsooteater, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvusringhääling, Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut, Teatri- ja Muusikamuuseum, Aet Vill, Marleen Nõmm, Eike Värk, Harry Gustavson

Veel uudiseid