Lavale jõuavad ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Lavale jõuavad ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest

jaga
08. November 2021 | 17:09

Eesti Noorsooteatris esietendub 12. novembril Anne Türnpu lavastus „Repan, säh, põll”, mis põhineb Ernst Peterson-Särgava kirja pandud rahvapärimusel Reinuvader Rebasest.

Lavastaja sõnul on ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest omal moel eestlaseks olemise nurgakivid – neid on loetud ja jutustatud meie emadele-isadele, vanaemadele-vanaisadele, vanavanaemadele-vanavanaisadele.

„Oleme Reinuvader Rebase lugusid vestnud, kujutanud, laulnud, tantsinud ja mänginud väga-väga vanast ajast peale,” ütles Anne Türnpu, „ja iga pōlvkond eestlasi on neid lugusid mōistnud omamoodi. Usun, et meie lavastus on tänase põlvkonna nägu.”

Reinuvader Rebase jutud on üsna omanäolised ja isegi pisut metsikud. Lavastusmeeskond on need nalja ja kummastust pakkuvad lood tänapäeva jaoks kinni püüdnud, fantaasiaküllaselt ja laste kujutlusvõimet äratavalt uue põlvkonna jaoks ellu äratanud.

„Kui me tahame, et rahvapärimus kestaks ja jõuaks ka järgmiste põlvkondadeni, siis ei tasu seda vangistada ühte, lugude salvestamise või üleskirjutamise ajahetke,” ütles lavastaja. „Meie lavastuse dramaturgia on sündinud proovides ning selline mänguline tööstiil annab võimaluse tuua lavale tuntud lugude tõlgendusi, mis ajavad naerma, üllatavad ja panevad järele mõtlema.”

Oluline roll lavastuse juures on noorel dramaturgil Roos Lisette Parmasel, kes on pärast iga proovi tekstiraamatut täiendanud ja kohandanud ning kellega koos on lavastaja välja töötanud kohati pöörasena tunduva mänguvõttestiku ja lavastuse stiili.

Autor Ernst Peterson-Särgava, dramaturg Roos Lisette Parmas (EMTA lavakunstikool), lavastaja Anne Türnpu, kunstnik Arthur Arula, liikumisjuht Ingmar Jõela, helilooja Sander Mölder. Mängivad Laura Kukk, Katri Pekri, Taavi Tõnisson ja Joosep Uus (külalisena). Ühevaatuseline lavastus sobib kõigile alates viiendast eluaastast.

Repan, säh, põll” esietendub 12. novembril 2021 väikeses saalis ja on Eesti Noorsooteatri 70. hooaja kolmas uuslavastus. Septembris jõudsid lavale A.H. Tammsaare “Poiss ja liblik” (lav. Leino Rei) ja Eugene Ionesco “Ninasarvik” (lav. Sander Pukk). Järgmisena esietenduvad jaanuaris „Sihtisid pole sel sillal” (lav. Mirko Rajas) Juhan Liivi elu ja loomingu põhjal EMTA lavakunstikooli 30. lennu tudengitega ning veebruaris Astrid Lindgreni “Röövlitütar Ronja” (lav. Taavi Tõnisson).

Veel uudiseid