NUKU muuseumis avaneb „Gulliveri reiside” nukkude näitus | NUKU
Tagasi

NUKU muuseumis avaneb „Gulliveri reiside” nukkude näitus

jaga
08. November 2019 | 17:16

Reedel, 15. novembril kell 15 avatakse NUKU muuseumis näitus, kus kahel suvel mängitud lavastuse „Gulliveri reisid” nukud hiigelsuurest ülipisikesteni jõuavad muuseumikülastaja ette.

Jonathan Swifti romaani tegelaste – hiiglaste ja liliputtide erinevaid mastaape aitasid lavastuses lisaks näitlejatele publikuni tuua nii üks 7-meetrine kui ka ligi 200 väiksemat, vaid paarikümne-sentimeetrist nukku. Suur osa nukkudest on väljas ka näitusel. „Gulliveri reiside” lavakujunduse ja nukkude autor Marion Undusk oli lavastuse kunstnikutöö eest 2019. aastal nomineeritud Salme Reegi nimelisele auhinnale.

„Teater on kaduv kunst, seepärast on rõõm, et suure hulga inimeste meeletu töö elab muuseumis edasi ja jõuab uuel moel vaatajani,” ütles Undusk. „Minu töö toimib aga esmajoones lavastuse tervikus koos näitlejate, ruumi ja valgusega. Nii et minu jaoks on see näitus NUKU töökodade ülistuseks, kes suudavad kunstniku mõtted täiesti imetabasel moel reaalsuseks luua.”

„Nukuteater annab ainulaadse võimaluse veeta laval nähtud tegelastega koos rohkem aega kui teistes teatriliikides,” kinnitas NUKU muuseumi juht Maria Usk

Näitusel saab lisaks nukkudele näha ka näitlejatele korpulentsust lisanud hiiglasemaske ning liliputtide ülikute fantaasiarikkaid ja peenelt teostatud kostüüme. Kuulata saab ka helilooja Liina Sumera lavastuse jaoks kirjutatud muusikat, mille eest ta pälvis 2019. aasta Teatriauhinna.

Jonathan Swift „Gulliveri reise” mängiti Viinistu katlamajas 2018–19 aastal kokku 25 korral ligi 8000 vaatajale. Dramatiseerija oli Urmas Lennuk, lavastaja Taavi Tõnisson, kunstnik Marion Undusk, helilooja Liina Sumera, valguskunstnik Priidu Adlas, koreograaf Olga Privis ja tõlkija Leo Anvelt. Mängisid Anti Kobin, Lee Trei, Laura Nõlvak, Tiina Tõnis, Andres Roosileht, Karl Sakrits ja TÜ VKA teatrikunsti 12. lennu üliõpilased Loviise Kapper, Elena Koit, Grete Konksi, Silva Pijon, Kristjan Poom, Hans Kristian Õis.

Veel uudiseid