NUKU teater kannab uuest hooajast Eesti Noorsooteatri nime | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

NUKU teater kannab uuest hooajast Eesti Noorsooteatri nime

jaga
09. Juuni 2020 | 16:09

Täna NUKU teatris toimunud pressietendusel avalikustati, et alates hooajast 2020/21 kannab NUKU teater nime Eesti Noorsooteater. Teatri peamiseks sihiks on jätkuvalt noorele vaatajale suunatud lavastuste loomine. „Viime nime sisuga kooskõlla,” ütles teatri kunstiline juht Mirko Rajas.

Vajadus nimemuutuse järele on NUKU teatris aastaid arutelu all olnud, kuna praegune, vaid ühele lavastusliigile viitav nimi ei anna selgust teatri kogu tegevusest. „Läbi meie teatri ajaloo on püsinud muutumatuna keskendumine noorele vaatajale,” selgitas Mirko Rajas. „Suhtume austusega oma ajaloosse, mis on pidevas arengus jõudnud laiemalt visuaalteatri juurde, mille alla kuuluvad lisaks nukuteatrile ka objekti-, materjali-, digitaal-, multimeedia- ja füüsiline teater, kuid rääkida üksnes nukulavastustest on eksitav.”

Vormist olulisem eripära on see, et lavastused on suunatud eelkõige noorele vaatajale, ütles Rajas. „Otsime iga loo ja teema käsitlemiseks väljendusvahendeid, mis seda kõige täpsemalt ja põnevamalt avaksid. Meie jaoks on oluline sisu ja vormi vastastikku rikastav dialoog. Otsime värsket teatrikeelt, mis vastaks noore vaataja elutunnetusele.”

„Noorus ja arenguhimu on eelkõige sisemise eluhoiaku küsimus ning võib iseloomustada nii last, noorukit kui ka täiskasvanut. Teatri ülesanne on see igas inimeses peituv hoiak äratada ja oma vaatajaga selle kaudu suhelda,” ütles teatrijuht Joonas Tartu. „Nukulavastused Eesti Noorsooteatri repertuaarist kuhugi ei kao.“

Noorsooteatri nime all on Eestis varemgi tegutsenud mitu teatrit. Tallinna Linnateater, mis asutati 1965. aastal Noorsooteatrina ja kandis seda nime 1994. aastani, andis 2006. aastal selle nime üle toonasele Eesti Riiklikule Nukuteatrile, mis tegutses järgnevad viis aastat Eesti Nuku- ja Noorsooteatrina. Nüüd pöördutakse Noorsooteatri nime juurde tagasi, kuna see iseloomustab täpsemini teatri hetkeseisu ja tulevikuplaane. Eesti Noorsooteatri nime kannab teater alates 69. hooaja algusest 31. juulil 2020.

Ühtlasi tutvustasid Rajas ja teatrijuht Joonas Tartu tulevase hooaja plaane. Septembris esietenduvad Priit Pärna koomiksiraamatul põhinev visuaalteatrilavastus „Tagurpidi”, lavastajaks Leino Rei, ning Toon Tellegeni juttude põhjal valmiv „IRIKKIRI”, lavastajad Christin Taul ja Tiina Mölder. Lavastust „Tagurpidi” on oodatud vaatama kõik teatrisõbrad alates seitsmendast ning lavastust „IRIKKIRI” alates viiendast eluaastast. Alates kolmandast eluaastast sobib aga oktoobris esietenduv Karl Sakritsa lavastus „Tulipunane vihmavari” – sõnadeta lavalugu Betti Alveri samanimelise luuletuse põhjal. Detsembris jõuab publiku ette perelavastus „Jääpüük”, mille autor ja lavastaja on Ott Aardam.

Mirko Rajas toob veebruaris publiku ette lavastuse „Miks me varastasime auto” Wolfgang Herrndorfi samanimelise noorsooromaani ainetel. Alates 12. eluaastast sobib vaatamiseks ka kevadel esietenduv Renate Keerdi uuslavastus, mille pealkirja varjab esialgu saladuseloor. Aprilli lõpus jõuab lavale Mari-Liis Lille ja Priit Põldma dokumentaallavastus „Teises toas”, mida on oodatud vaatama nii noored kui täiskasvanud. Suvelavastusena esietendub 2021. aasta juunis Jaanika Juhansoni näidend „Kummituste suvi” Mirko Rajase lavastuses. Septembris 2021 jõuab publiku ette Jack Londoni „Martin Eden”, mille dramatiseerivad Jan Kaus ja Sander Pukk, lavastab Sander Pukk.

Eesti Noorsooteatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja kahe aasta tagant toimuv Rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff, viiakse läbi haridusprogramme, kohtumisõhtuid ja loenguid. Kõiki teatrit täiendavaid tegevusi tähistab ühisnimetaja Noorsooteater+.

Nimemuutuse kohta rohkem infot on väljas aadressil nuku.ee/eestinoorsooteater. Teatri kodulehe aadressiks saab alates 31. juulist eestinoorsooteater.ee, sama lõppu hakkavad kandma e-posti aadressid. 69. hooaja jooksul muudetakse erinevates keskkondades teatri visuaalne ilme ja sildid ning muutused on viidud lõpule 70. hooaja alguseks.

Videoülevaade nimevahetuse pressisündmusest on siin

Veel uudiseid