Korduma kippuvaid küsimusi | NUKU

Korduma kippuvaid küsimusi

Kui tegevust alustab Eesti Noorsooteater, kas siis NUKU teater lõpetab tegevuse?

NUKU teater ei lõpeta oma tegevust – jätkame senise tegevusega, kuid teatri nimi on alates 69. hooajast Eesti Noorsooteater. Peame lugu oma ajaloost ja traditsioonidest. Meie teater asutati 1952. aastal Eesti Vabariikliku Nukuteatrina ning on hiljem kandnud mitmeid nimesid, alates 2020. aasta sügishooajast oleme Eesti Noorsooteater.

Kas koos nimega muutub ka teatri sisu?

Teatri sisu muutub pidevalt, iga lavastuse, iga uue töötaja ja vaatajaga. Teatri aastakümnete aeng on toonud meid siia ja järsku kannapööret ei ole plaanis. Kogu oma ajaloo jooksul on me teatri jaoks olnud olulisim sihtrühm – noor vaataja – ning nii jääb see ka edaspidi.

Kas Eesti Noorsooteatris nukulavastusi ei tehta? Kas nukuteater kaob Eestist täiesti?

Nukuteater kui lavastusliik ei kao Eesti Noorsooteatrist kuhugi. Meie lavastustes on jätkuvalt olulisel kohal visuaalteatri väljendusvahendid: nuku-, objekti-, materjali-, maski-, digitaal-, multimeedia- ja füüsiline teater. 69. hooajalgi esietendub mitu visuaalteatri keeles kõnelevat lavastust: „Tagurpidi”, „IRIKKIRI”, „Tulipunane vihmavari”, Renate Keerdi lavastus.

Kes on Eesti Noorsooteatri peamine sihtrühm – noored?

Noored on meie jaoks kõik teatrivaatajad alates sünnist niikaua, kuni nad end ise noorteks peavad. Oma lavastusi luues oleme kõige rohkem keskendunud vaatajatele vanuses 5-15, kuid me repertuaarist leiab lavastusi ka noorematele ja vanematele vaatajatele.

Peame oluliseks, et lastele ja noortele suunatud lavastused kõnetaksid oma teatrikeele ja kunstilise tasemega ka täiskasvanud teatrihuvilisi. Leiame, et noorus ja arenemishimu on eelkõige sisemise eluhoiaku küsimus ning see võib iseloomustada nii last, noorukit kui ka täiskasvanut. Teatri ülesanne on see igas inimeses peituv hoiak äratada ja oma vaatajaga selle kaudu suhelda. 

Mis saab väikelastele mõeldud lavastustest, mida NUKU teater seni ainsana Eesti professionaalsetest teatritest on järjepidevalt teinud?

Eesti Noorsooteater jätkab väikelastele suunatud lavastuste loomist – kes need väikelapsed ikka muud on kui väga noored inimesed? Oktoobris 2020 esietendub sõnadeta lavastus „Tulipunane vihmavari”, mis on mõeldud vaatajatele alates 3. eluaastast, jätkuvalt on mängukavas kõige esimeseks teatrikülastuseks paslikud „Nutude salajutud“ ja „Vurr-vurr-vurrkann“ ning alates 3. eluaastast sobivad „Päike, Kuu ja tähed”, „Kodud”, „Päike läheb puhkusele”, „Tsuhh, tsuhh, tsuhh” ja „Metsakülad”.

Paljud tänased teatrivaatajad mäletavad, et Noorsooteater oli kunagi Tallinna Linnateatri nimi. Kuidas need kaks teatrit omavahel seotud on?

Tallinna Linnateater loobus Noorsooteatri nimest 1994. aastal ning andis selle tiitli 2006. aastal pidulikult üle Eesti Nukuteatrile.

Otseselt kaks teatrit seotud pole, kuid me ideaalid sarnanevad neile, mille sõnastas Voldemar Panso 1965. aastal Noorsooteatrit ellu kutsudes: „Ei ole vist huvitavamat aega inimese elus kui tema noorus ja kujunemisaastad. Olla selle ea teekaaslane, tema maailmavaate ja ilutunde kasvataja – midagi toredamat, huvitavamat ja mitmekülgsemat ei suudaks ükski teater olla. Olla noorsoo teater tähendab olla kõigi teater, olla vanade teater tähendab olla mitte kõigi teater. Olla noorsoo teater tähendab olla noor teater, nooruslik teater. (---) Aga eelkõige tähendab see elurõõmu. Mitte käegalöövat pealispinnalist hurraad, vaid vaimust laetud elulusti, mis on nooruses kütkestav ja võitmatu jõud.”

Millal teatri nimi muutub?

NUKU teater kannab Eesti Noorsooteatri nime alates 69. hooaja algusest ehk 31. juulist 2020. Teatri juriidiline nimi on Sihtasutus Eesti Noorsooteater.

Miks ikkagi otsustasite nime muuta? Mis senisel nimel viga oli?

Nimi NUKU ei vastanud enam teatri sisule. Meie otsingud ei piirdu üksnes nukuteatriga, vaid hõlmame ka teisi visuaalteatri liike: objekti-, materjali-, maski-, digitaal-, multimeedia- ja füüsiline teatrit. 

Kõige olulisem on meie teatri näo juures aga sihtrühm: noored vaatajad. Oleme sageli puutunud kokku suhtumisega, et NUKU teatrit peetakse ainult (väike)lastele suunatuks ning põhikooli- ja gümnaasiumieas vaatajad arvavad, et neil pole siia asja. Loome endiselt lavastusi ka väikelastele ja algkooliealistele, kuid soovime kõnetada ka vanemaid vaatajaid. Meie eesmärk on pakkuda inspireerivaid ja kõrgetasemelisi lavastusi eri vanuses noortele vaatajatele ning otsida seejuures erinevaid teatrivorme. Sellepärast olemegi alates 69. hooajast Eesti Noorsooteater - uues nimes väljendub me tegevus senisest täpsemalt.

Mis aadressilt saab edaspidi informatsiooni lavastuste kohta? Kuidas saab teatriga kontakti?

Teatri kodulehe aadress on alates 31. juulist www.eestinoorsooteater.ee.
Seniste meiliaadresside lõpp nuku.ee asendub samuti lõpuga eestinoorsooteater.ee. Näiteks piletisooviga saab kirjutada aadressil kassa [at] eestinoorsooteater.ee.
Kuid vähemalt kuni 2021. aasta lõpuni toimivad ka koduleht www.nuku.ee ning nuku.ee lõpuga aadressid (näiteks kassa [at] nuku.ee), et meie head sõbrad, kes meid NUKU nime all tunnevad, meid ikka üles leiaks.